thinkingtoomuch thinkingtoomuch
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

Timmy uses 1 1/2 cups of sugar for every 2 gallons of lemonade he makes. How many cups of sugar would Timmy use if he makes 13 gallons of lemonade?
cups of sugar

Respuesta :

kawaiiawesumbanana kawaiiawesumbanana
  • 06-06-2020

Answer:

he would have to use 19.5 cups of sugar.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Jury Duty Three people are randomly selected from voter registration and driving records to report for jury duty. The gender of each person is noted by the coun
Each lap around a park is 1 1⁄5 miles. Kellyn plans to jog at least 7 1⁄2 miles at the park without doing partial laps. How many laps must Kellyn jog to meet he
Why would Mark Twain name a time period the Glided age? How do you think life in the glided age might be like life today?
A school system is reducing the amount of dumpster loads of trash removed each week. In week 5, there were 40 dumpster loads of waste removed. In week 10, there
Leading up to the Battle for New York in 1776, Hamilton joined the Continental Army hoping to see action in battle and perhaps a battle command. On whose staff
I need help on answering this question
A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.24. What is the price per pint?
describing one hardship you have had in your life and what specific actions you took to overcome it.
Find the sum of the geometric sequence. 1, 1/2,1/4,1/8,1/16
Perkins Company own 85% of Sheraton Company. Perkins Company sells merchandise to Sheraton Company at 20% above cost. During 2008 and 2009, such sales amounted