sosakarla
sosakarla sosakarla
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of apples cost $8.20 how much is it for 1 pound

Respuesta :

angiexiaoyan12
angiexiaoyan12 angiexiaoyan12
  • 15-05-2020
8.20/5 is 1.64 .......
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-05-2020

Answer:

1.64 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

8.20/5

1.64 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

If 4x-3=7 then 4x=10
What impact would a sudden increase in the price of wood have on producers and consumer? How might each group respond to the change in price?
How much heat energy is required to raise the temperature of 0.368 kg of copper from 23.0 ∘C to 60.0 ∘C? The specific heat of copper is 0.0920 cal/(g⋅∘C)
what is the midpoint between 0.13 and 0.14
to form the plural of a noun ending in y preceded by a vowel, simply add s. true false
What's the value of 42÷1/7? (show work)A.1/294B.1/6C.6D.294
which is bigger 0.45 or 2/5
Can someone tell me what is the usage of Biphenyl , please ?
A rental company charges customers an initial charge plus a daily charge to rent cars. The initial charge is $30 and the daily charge is $25. Write a function
How did new Netherlands become New York