rachel80010 rachel80010
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: one gallon of orange juice for $2.72 or four quarts of
orange juice at $0.48 per quart?

Respuesta :

alanis07
alanis07 alanis07
  • 15-05-2020

0.48 per quart is better

Step-by-step explanation:

0.48x4=1.92 < 2.72

Answer Link

Otras preguntas

In the gas laws lab, you changed temperature to change __________. weight and volume volume and pressure mass and volume gravity and volume
Y^2+3y-4 ________ 2y^2-32
According to Freud, fixation in which stage of psychosexual development can cause problems with authority figures during adulthood
compare plant and animals cells. what structures or processes due plant cells possess or perform that animal cells do not? photosynthesis cellular respiration c
greatest common factor of 79, 37, 2, and 99
what happens if the physics student is standing on ice
im dying inside vcbvxcbvxbxbvxbxvbvcb
your aunt tells you that she gets cold when the temperature falls below 60 degrees. does she mean Celsius or degrees Fahrenheit? how do you know
write an equation using an exponent that would express the 100 year total rainfall
If my aunt means degree Celsius or degrees Fahrenheit