ariannaleija
ariannaleija ariannaleija
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

i need heeellllpppppp

i need heeellllpppppp class=

Respuesta :

medbck
medbck medbck
  • 14-05-2020

Answer:

20 cents per unit

Step-by-step explanation:

Since it is 1$ 5 pencils and 100/5=20, the unit cost is 20 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-05-2020

Answer:

the unit price is $0.20 for 1 pencil

Step-by-step explanation:

if u see 5 pencils cost 1 dollars and unit price means the value of one item, so like the cost of 1 pencil

write it as a ration of cost to pencil

the ratio is 1/5

now divided 5 on the top and the bottom to get the unit price

1 divided by 5= 0.2

so now the ratio is 0.2/1

Answer Link

Otras preguntas

Need help ASAP What is the area of this triangle Enter your answer as a decimal in the box
Please help me with this word problem.
The length of a rectangle is 8 cm more than 3 times its width. The perimeter of the rectangle is 64 cm. Show the equation that would be used to find the dimensi
i need help ! asap !
What are the zeros of f(x)=x^2-12+36
Imagine that you have been asked to teach using a text or curriculum material that you believe is culturally biased. What might you do in response to this? What
What were the four goals that various progressivereform movements struggled to achieve?​
Could you help me with this page
Evaluate the exponential expression: 23+16 A.9 B.11 C.12 D.13
What is 7/5 times 7/8?