sheltonyamir sheltonyamir
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

If Matthew brought 16 gallons of gas $40.60 how much did it cost per gallon

Respuesta :

gianna63110 gianna63110
  • 13-05-2020

Answer:

$2.54/gallon

Step-by-step explanation:

40.60/16

2.5375

round it to nearest hundredth

answer is: $2.54

Answer Link

Otras preguntas

What is 24 = -3 ( x - 2 ) + 3
The flow rate over Niagara falls is 84,760 cfs (cubic feet per second), and the drop from top to bottom is 167 feet. If this flow were harnessed to generate ele
write -14 as a decimal number and a fraction
What is the shortest-wavelength line in the emission spectrum of the hydrogen atom?
List at least two ways merchant ships were altered for transporting Slavery human cargo?
3. What is the difference between a haiku and a sonnet?
3. Casey says she heard that digital footprints can be beneficial. Which of these are benefits of a digital footprint? Select the correct answers. Then click Ne
It costs $135.35 for 15 child tickets to the museum. Adult tickets cost $12.95 each. Find the cost for 40 children to attend along with 5 adult chaperones.
Livin' Styles, a home décor company, is well known for its varieties of designs. The management of Livin' Styles collaborates with its customers and co-creates
Umm I need help with math