janavaldes07 janavaldes07
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24.which equation could Jared use to find c the cost of each broccoli of each pound of broccoli

Respuesta :

Adetunmbiadekunle Adetunmbiadekunle
  • 19-05-2020

Answer:

The equation that could be used to find the cost of each pound of broccoli is The amount of Broccoli/Number of pounds of Broccoli

Step-by-step explanation:

The equation that could be used to find the cost c of each broccoli will be;

c = Total cost/ Pounds of Broccoli bought

This is mathematically equal to c = 3.24/2.4 = $1.35 per pound of Broccoli

Answer Link

Otras preguntas

y = (⅕)ˣ value for a
In his early career, most of the funds Ford needed to start his business came from
What are some related words to revolution?
7 MORE picture below
What was the largest kingdom or empire in Europe?
Fiona, an avid food blogger posted a total 216 recipes in 36 weeks. If she posted them at a constant rate, how many recipes did she upload in 15 weeks’ time?
Select the best example of a thesis statement for an essay that analyzes figurative language. A) Dr. King uses allusions in his "I've Been to the Mountaintop" s
which nucleotide component contains nitrogen
35 POINTS! Which of the following are two examples of ways that objects can have potential energy? A boulder that is falling after being pushed off a cliff. A I
What are the next 4 terms of the sequence 4,16,36