Kayhannah720
Kayhannah720 Kayhannah720
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $3.25 per pound. Darius paid a total of $26 for grapes.

How many pounds of grapes did Darius buy?

Respuesta :

soeunip2018
soeunip2018 soeunip2018
  • 11-05-2020

Answer:

Darius bought 8 pounds of grapes.

Step-by-step explanation:

The equation for this problem would be modeled as 3.25p = 26.

26 / 3.25 = 8, therefore, he bought 8 pounds of grapes.

Answer Link
alexusd9 alexusd9
  • 11-05-2020

Answer: 8 pounds

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide both sides by 3.25.

3.25x/3.25 = 26/3.25

x=8

Answer Link

Otras preguntas

Which paragraph is descriptive? 1. My parents bought a lovely new house. It has five bedrooms. It is two-story and made of red brick. The bathrooms are large w
What is the device used to detect and measure current?
Two important cities of early Indian civiliation were Harappa and Question options: Ur Lagesh Cairo Mohenjo-Daro
Which of the following atoms has six valence electrons? (2 points) Carbon (C) Cesium (Cs) Chromium (Cr) Sulfur (S)
please help me solve this problem on similar figures➕➖
Urgent help required with right triangle trig
What makes alliteration in this sentence? The dishes clattered and clanged as he washed them. a. repeating consonant sounds b. creating sound effects
Can someone please help me with this. Everyone is giving me the wrong answers!
what property is 7+(4+6)=7+n
what type of compound is fe3n2