kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Which sentences in the list below demonstrate correct use of commas? Patty's new husband, Joe, is a mechanic who teaches at my school, Out of six cousins, my co
Apply the dristrbutie property to factor out the greatest common factor of 22c+33d
Please help me to solve this problem of ordered pairs. The value of x and y should be find. ​
Here are the numbers of children in 11 elementary school classes. 18, 18, 17, 18, 19, 20, 17, 17, 17, 18, 20 Find the modes of this data set.
Aidan has four cards with +, -, x, ÷ printed on them. He inserts them between the five numbers 5, 4, 3, 2 and 1 to form the expression 5 + 4 x 3 -2 , which the
Which of the globes in Figure 7.9 will light up?
write x²-y² in factorize form.write (p+p) ²in expanded form. ​
Jane and her two friends will rent an apartment for S550 a month, but Jane will pay double what each friend does because she will have her own bedroom. How much
Write the point-slope form of an equation of the line through the points (-1, 4) and (-2, 2).
what is a description of a recent 2018-2020 example oh how human trafficking displayed itself in your community​