ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

A set of angles has a ratio of 5:2. If the larger angle measures 1059, then what is the measure of the smaller angle?
Given: ∆ABC, AB = BC, m∠1<90°. Perimeter of ∆ABC = 25. Difference between two sides is 4. Find: AB, BC, AC. Can someone help me !!!!
What is the "yo" ending for an ER verb? A. -en B. -o C. -emos D. -es E. -e What is the "nosotros" ending for an ER verb? A. -en B. -o C. -emos D. -es E. -e What
what is 2 58\100+ 7 37\100​
what is one way cole could develop the idea that the increasing temperature can cause problems for the arctic
pay for the right to use it. 30. How can Celera make a profit off of sequencing our DNA?
What is 3-(79x)+43y???????
Sally can paint a room in 7 hours while it takes Steve 6 hours to paint the same room. How long would it take them to paint the room if they worked together?
18. Which of the following is TRUE about the relationship between parents and children between the ages of 7 and 12? It is very individualized and does not foll
What is an EDC and what is one example of it?