misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

while ice skating,alice slipped and injured her knee.what is one way Alice might have prevented this injury
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
which Enlightment thinker wrote that people in society are bound to one another by an implicit ' social contract,,
How do you say "Some brown spiders"?
determine a relationship between the x- and y- values. write an equation. x =1 2 3 4 y = 4 5 6 7
why do people join interest groups?
prove that x^n-Y^n divisible by x-y for all natural numbers x,y (x!=y),and n.
how many peanuts will each person get if 3 people share 1/5 pound of peanuts equally write and solve a division equation to represent the problem
A grain storage bin has the following dimensions, 11 feet high, 28 feet long and 12 feet wide. The volume of 1 bushel is 2200 cubic inches or 1.273 cubic fee
two sisters, jenny and penny, play on the same basketball team. last season they scored a combined total of 458 points. jenny scored 192 of the points. write an