catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

If a ribbon that is 30.1 inches long is to cut into equal pieces that are 1.75 inches long how may pieces of ribbon can be created ?
Which psychologist is incorrectly matched with an associated perspective?
1,000 cars in the parking lot are surveyed and the average or mean mileage is 30,000 on those cars. If the standard deviation is 5,000, how many cars would fall
WILL GIVE BRAINLIEST
What do two or more substances form when they come together without forming a new substance?
What are two steps you can do in becoming responsible for your health?
The movement of two different solutes in opposite directions across the plasma membrane is called
How did the Aztec empire form
In order for a button to fit through its buttonhole,the hole needs to be the size of the button’s diameter.What size buttonhole is needed for a button with a ci
Kendra has $ 7.80 $7.80 in dimes and quarters. if she has 2 2 times as many quarters as dimes, how many of each coin does she have?