boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

During the operation of a voltaic cell, the cell produces1) electrical energy spontaneously2) chemical energy spontaneously3) electrical energy nonspontaneously
Find two consecutive number which add up to 89. What are the steps.
Which sign makes the statement true?8.9   8 68100
What is 7/8 x c for c=8
How to say I'm eating in german
Why is the UK a developed country?
why do we need speeding laws? why do we have drinking and driving laws? why do we have a work safe policy?
How were the greeks able to defeat the persian fleet even though they were outnumbered?
what is 7/10 minus 1/2
When momentum is transferred from one object to another, the total amount of momentum in the system (is/ is not) conserved