wynterd2008
wynterd2008 wynterd2008
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen organic eggs cost $15. A bakery ordered thirty-two dozen organic eggs.
How much did the bakery pay for the eggs?
les

Respuesta :

darianamin
darianamin darianamin
  • 01-05-2020

Answer:

$480

Step-by-step explanation:

To work this out you would simply multiply 15 by 32, which gives you 480. This is because we know the cost of one dozen and so you would just multiply that by the quantity.

1) Multiply 15 by 32.

[tex]15*32=480[/tex]

Answer Link
midejaden
midejaden midejaden
  • 20-01-2021

Answer:

$480

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do you now 11/33 is a simplest form
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
The discovery of gold in Transvaal contributed to the start of _____?the Anglo-Boer WarWorld War IIWorld War Ithe Peloponnesian War
How did New England's physical geography help the growth of industries?
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
what is 20% of $45.00?
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink