michaela1254 michaela1254
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

5
1. A dozen eggs cost $1.25 at one market. At a competing market,1 1/2
dozen eggs cost $2.00. Which is the better buy?

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 15-04-2020

Answer:

1 dozen eggs

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rates by dividing the price by the number of eggs

price/eggs

1st Market:

1 dozen eggs=12 eggs

price/eggs

1.25/12=0.10416...

About 0.10 per egg

2nd Market:

1 1/2 dozen eggs= 1 dozen +1/2 dozen =12+6 =18 eggs

price/eggs

2.00/18=0.11111111

About 0.11 per egg

So, the better buy is the 1 dozen eggs, because it has the lower unit rate

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

what happens when an atom that has lost an electron comes in contact with an atom that has gained an electron?
What effect does increasing the temperature have on a reaction
Warm air of a specific volume __________.
what would be a good way to prevent a communicable disease such as the common cold
A triangular prism has bases with three congruent sides, each measuring 4 feet. The height of each triangle is approximately 3.5 feet. The distance between the
The Embryonic_______ is a source of stem cells that has the characteristics of self-renewal and limited differentiation.
Describe how Adam Smith's ideas are seen in the United States economy
Henry ford was the first entrepreneur to implement which strategy
The part of an atom that is mostly empty space is the
What is the subject of this sentence? During the summer, Jane and Danny go to the beach house with their family.