shiafernandes shiafernandes
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Carson bought 3.9 pounds of chocolate cashrews for $15.84. About how much was the cost per pound?

Respuesta :

komaljeetbrar29
komaljeetbrar29 komaljeetbrar29
  • 13-04-2020

Answer: $9.87

Step-by-step explanation: To find the average add both 15.84 + 3.9 and you get 19.74

Divide 19.74 by 2 you get $9.87

~ Komaljeet (I hope this helped)  ♥

Answer Link

Otras preguntas

True or false, The Phoenicians spread their culture by conquering weak empires on the western edge of the Fertile Crescent.
The only way to enhance performance—scholastic, athletic, or otherwise—is to
WHAT is political mudslinging?
how many 12-inch rulers will be about the same length as a bike
What is a public good? A. any publicly used facility that is sponsored by the government B. a good that is sold within the marketplace for use by the public C.
Baby Jaiden started imitating the way her mom's mouth moved as she talked and smiled at her. This is an example of _____. social learning insightful learning l
How would you characterize the economy of the 1920’s?
in a fluid-filled container why is the pressure greater at the base of the container
What is convenience food?
If one body is positively charged and another body is negatively charged, free electrons tend to A. move from the negatively charged body to the positively ch