yramirez1 yramirez1
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Joes peanut butter cost $3.50 per pound. The store brand costs 23 cents per ounce. Which is a better deal?

Respuesta :

cormyawise223
cormyawise223 cormyawise223
  • 13-04-2020
The first one is a better deal. If he buys the store brand he will pay 18 cents more than the one he regularly buys.
Answer Link

Otras preguntas

1. What are the main arguments for building - or not building - a more - secure border wall between the U.S. and Mexico ?
On which continent have the earliest remains of human beings been found?
Which sentence does not contain any errors in comma usage ? a) Golden retrievers , once thought of only as family pets , are now used to help th
i need the answer for a b and c thanks!
What is the probability
Domain and range for this?
Which 17th-century value is most clearly shown in Robinson Crusoe A. Being a sailor, which is shown by the captain teaching Crusoe navigational skills B. Being
The main energy resource used by industrialized countries is______
Sandra worked 6.2 hours on Wednesday,5.5 o. Thursday and 3.5 hours on Friday. Which of the following is closest to the mean number of hours she worked over the
Historians have a difficult task, if not all facts have been discovered yet, with doing what? not publish the findings until all evidence and facts are discover