ckotwica1232003123 ckotwica1232003123
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 hotdogs and 15 hamburgers cost 29.50 and 10 hot dogs and 15 hamburgers cost 56.25. how much are the hot dogs and how much are the hamburgers

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

Hotdog costs $5.35 each and hamburger costs $0.18 each

Step-by-step explanation:

The difference in price between the two is the cost of 5 hotdogs.

So, $56.25 - $29.50 = $26.50

I hotdog would cost $26.50/5 = $5.35

Substituting the cost of one hotdog,

10($5.35) + 15ham = $56.25

$53.50 + 15 ham = $56.25

15 ham = $56.25 - $53.50

15 ham = $2.75

So, 1 ham = $2.75/15

= $0.18

Answer Link

Otras preguntas

A regular pentagon has an apothem of 7.43 centimeters. Find the length of a side of the pentagon and the length of the radius of the circumscribed circle
The square of a number is 12 more than four times the number?
Who replaced the "hun" or german as the object of american hatred?
What is the answer for an equation of a line that passes through the point (2,6) and has a slope of -2?
Rita borrows $4,500 from the bank at 9 percent annually compounded interest to be repaid in three equal annual installments. the interest paid in the third year
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
On a map, the length of a nature trail is 7.2 centimeters. If the scale is 1 centimeter to 25 kilometers, what is the actual length of the trail? Round to the n
Can someone please help me out
Why did the native americans throw 342 barrels into the boston harbor?
what is the taxidistance between (8,17) and (11,12) ?a. 8b. 5c. 34d. 3(please don't comment if you don't know the correct answer)