dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

SOLVE THE EQUATION BY COMPLETING THE SQUARE!!!!! HELPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!
Please help me 75Kg of grapes are equally distributed to 6 children. How many grapes does each child get?
why is it so important to record all the data in a science experiment​
A realtor earns a 3.25% commission on the sale of each house. How much did a house sell for if the realtor earned $10,566.40?
Please solve the question and chose from the provided answer options.
Great Britain would have a much cooler climate than it does if not for the
Divide the polynominals using long division and chose the correct answer.
Rewrite log₅(x+3) into an equivalent expression using only natural logs
Solve 5(x + 1) = 5(x + 5) − 15 .
PLEASE ANSWER ASAP *picture attached*f(x) = x2 + 1 g(x) = 5 – x