Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks with suitable determiners 1) I met my uncle in ............. evening. 2) He is ......... European. 3) This is ......... unique idea. 4) He i
Help me please I have the dacumant down their brainly
Read the final paragraph of "How We Entered World War I." In April 1917 the illusion of isolation was destroyed. America came to the end of innocence, and of th
Please Help!! for a brainly !! its a math question !!! image is attached below
What will repeated words or phrases usually indicate in a primary source? important vocabulary terms O the author's background the topic of the document O the t
One third of one tenth of 120
For what value of x is f(x)=0
In the following passage, what plot point is being described? Katelyn is staying up too late with her book because she can't put it down. At this point in the s
Question 2 Which organism actively hunts other organisms? O a predator O a hare O an herbivore O an insect
Is [tex] \sqrt{1.815} [/tex]rational? Explain.​