leahncole3038 leahncole3038
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Jamie made buns and then sold them for $3 each. If Jamie spent $45 to make all the buns, how many buns need to be sold so that Jamie doesn't lose money?

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

15

Step-by-step explanation:

45/3 = 15

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following system of equations for all three variables. -5x + 7y + 2z = 5 2x + 7y + 6z = 10 3x - 7y - 4z = -3
G X Which of the following played a central role in the expansion of New Spain in California and the American Southwest?
Patients with generalized hypothermia are at an increased risk of a local cold injury because:_________
Determine the magnitude of the resultant force fr=f1 f2 and its direction measured clockwise
Evaluate each logarithm. log₅ 25
Which value represents |-2½? OA) 2%2₂ OB) -2½ OC) 2 OD) 3
Write an equation of the line in standard form with the given slope through the given point.slope =4,(-2,-5)
Find each real root. √36
The polarity of water is partly responsible for the movement of water molecules through fine tubes such as those in wood and other plant parts. this is called _
Is 4(2x - 3)<8(x + 1) always, sometimes, or never true?