YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

Find all unknown measures in the triangle. Round your answers to the nearest tenth.
You need to buy 5ft. Length of fencing to create dog kennel for local rescue . You need to build 13 kennels and each will take 4 sections to build. What will be
Chromosomes shorten and thicken Nuclear membrane fragments Spindle fibers begin to form Synaptonemal complex completely disappears Nucleolus disappears a) Inter
535x47 can you show work
Si sabes que los viernes por la noche en el D.F. 1/4 del total de automovilistas manejan en estado de ebriedad si se realiza un sondeo entre 600 conductores un
Burning epigastric pain that is relieved by eating is most characteristic of ___________________.a) Gastric ulcer b) Duodenal ulcer c) Gastroesophageal reflux d
does not respect international law and/or diplomacy. A) A developing country B) A multipolar world C) A rogue government
which of the following statements is True for SPONGY bone
Analyze Lynn Peril's 'Pink Think' essay, identify elements of author's style. What words and phrases best suggest her perspective, or point of view, on pink thi
What is the kinetic energy of a ball of mass 200g falls from a height of 8m in ideal conditions?