hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

How did Rome expand its economy?
For the system form of the basic laws, the momentum of a system can change as a result of: a. pressure acting on the system. b. friction acting on the system. c
Jana is training for a triathlon that includes a 112 mile bike ride. Today she rode her bike 12 miles in 45 minutes. What is Jana rate in miles per hour
What are the characteristics of a compound microscope?
(38) 3. Reunions Three friends who live far away from each other want to meet for a reunion. Explain how the friends might go about finding a location for the
There are two principles of justice acceptable to all people
Under the Fifth Amendment, the government can seize your private property IFA. it is for the public good.B. just compensation (fair payment) if provided.C. A &a
Will give brainliest!! Balance the following equation: Ca + N2 = Ca3N2
A portrait without its frame has a height of 2.5 times its width w, in inches. It's frame is 2 in. Wide all along it's perimeter. What is an expression for the
Evaluate the expression-5^2-4(6-8)^4