raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Which film won the oscar for "best animated feature" in 2007?
What is 0.36, the 36 repeating as a fraction in simplest form
A line can be defined in general form by the equation Ax+By = C where A, B and C are constants. You may assume that both A and B are non-zero. Then the slope of
Estimate the speed at which the average oxygen molecule is moving in the room that you are in
A Senator and House Representative do NOT _____. debate each other regarding bills that have made it to the floor sit on sub-committees to determine the final w
which of the following professionals would most likely be called upon to treat a person suffering from a dangerous level of schizophrenia
A restaurant earns $1240 on Friday and $921 on Saturday. Write and solve an equation to find the amount xx (in dollars) the restaurant needs to ea
how many us soldiers was killed in the battle of Whitestone hill?
How can you focus your search for information and use your research time wisely? A. do looping to choose the topic for your research paper B. try webbing to arr
In which state would you find a coastal plain? A. Missouri (MO) B. Georgia (GA) C. Ohio (OH) D. Kansas (KS)