Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEEE
Use 10 describing words to describe this picture.
Can someone help me with this ?
83 less than triple m
i need help with this
1. Amanda is constructing an angle bisector. What is her next step? c Y B A. Draw XY. B Place the center of her compass on X and construct an arc in the interio
Which TWO sentences are punctuated correctly? A Areas, where flooding was severe, have been evacuated. No one was in the building when the fire occurred. B Whil
How is the Mountain King's realm unlike the Andulan Realm, Demetrius's home?​
help please llllllllllllllllllllllllllllllllll
The length of a cell phone is 2.2 inches and the width is 4.6 inches. The company making the cell phone wants to make a new version whose length will be 2.09 in