alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

Why the web arena is so much competitive today
sammiles@email.net Subject: Long time, no see
Find the product. -1/2 y(2y 3 - 8) A. -y 4 + 4y B. y 4 + 4y C.-2y 3 + 4
Which is a homogeneous mixture?
Simplify the 3v/h = s^2 so that s is isolated on one side of the equation.
What was the “Great Migration” and when did it take place?
how much would $150 invested at 8% interest compounded continuously be worth after 17 years
Question 50(Multiple Choice Worth 2 points) Khalid was setting his long term goal on the sit and reach test for his fitness class. He wanted to be able to reach
If the cosine of an angle is twice the sine of that angle what is the value of the angles tangent?
Change -1.75 to degree measure & round to the nearest tenth.