lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

What is one way a person can increase the wages he or she expects to earn? A. By advocating against minimum wage regulations • B. By increasing overall producti
Consider the two expressions (6x^3 + 9x^2 + 4x + 7 - 17x^2 - 8x + 8)/(2x + 3 - 7x - 11) and 4x^2 - 7 + 1/(2x + 3 - 7x - 11) a) Show that the two expressions rep
What are statements that align with the Democratic Party? (choose all that apply) Group of answer choices Government involvement should be limited. People make
cauchemar en Gris schema narratif ​
what is the independent variable for kasey lives in whistler bc she like to mountain bike for miles and miles until she cant bike anymore. she thinks that she c
?? i am not good at this please help me thanks
Two planes left the same airport traveling in opposite directions. The lirections. The first plane left at 9:00 a.m. and 2.25 hours later, the two planes were 1
y = x + 3 y = x² - 2x + 3
Barometers have long been used to predict the weather. Lucia and Kimberly are recording the class weather data each day in March. This morning. they tapped the
Why is crystal of oxalic acid regarded as a primary standard solution ?