saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

In which Supreme Court case did this provision of the Northwest ordinance play in important part
8. The governmental body responsible for interpreting the Constitution is the
Which correctly describes the purpose of the Underground Railroad? A. to aid runaway slaves on their way to Canada B. to reduce street traffic congestion
Leslie needs 324 inches of fringe to put around the edge of a tablecloth. The fringe comes in length comes in leghths of 10 yards. If leslie buys 1 pacage of fr
which civilization built pyramids and mummified their rulers
a prism whose sides and faces are all congruent squares is a
Which does not describe Meg? A. a stubborn student who argues with the school principal B. a rebellious young girl who feels insecure C. a daughter as pretty
Lana makes $8 an hour plus $12 an hour for every hour of overtime. Overtime hours are any hours more than 40 hours for the week. Part a. Create an equation tha
Which of the following is a risk of obesity? A. Bone loss B. Sleep apnea C. Liver damage D. Addiction
Does 1-propanol expected to have a higher boiling point than ethyl methyl ether