janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

HURRY PLZZ I REALLY REALLY NEED THIS Which of the following is the best example of an adaptation? Question 6 options: horses having long legs so they can
How many solutions does the system have? {y=−3x+5y=x^2−3x+5 Enter your answer in the box
8. Which number below is the least?
PLEASE HELP!! 40 POINTS!! Where in this area would a lake or marsh most likely form? Name a point on the map and explain your answer.
Which change will occur in the bow after the string is released? A. Nuclear potential energy B. Elastic potential energy C. Chemical potential energy D. Gra
3/5 meter in to centimeters
where is the noun phrase in this sentence? "they now stand before congress and the country, not complaining of the past, but simply asking for a better future"
The first tetrapods (four-legged animals) were amphibians, which evolved from a specialized group of lobed-fin fish. An unusual fossilized animal (named Tiktaal
which graph represent y = ^3 sqrt x-5
In order to get a daughter cell what two things must happen?