alysemartin552 alysemartin552
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Lydia decides to provide cheddar cheese for the competition. She buys 4.2 kilograms for 39.90. She estimates the cost of 1 kilogram of cheese to be $1. Is her estimate reasonable?

Respuesta :

dedruck
dedruck dedruck
  • 04-02-2020
no, her estimate is closer to 1 kilo of cheese being $10
Answer Link

Otras preguntas

Why would a teacher say that meiosis is actually mitosis happening twice?
wht is the ocelot favorite food?
What is 7/10 - 1/4 (fraction)
Which sentence contains figurative language? 1.The Florida flowers were shy children who ducked their heads. 2.Vermont maple trees produce large amounts of syru
what are some disadvantages of incinerators?
what did the word villain mean in Old English
Is meiosis mitosis happening twice and why would a teacher explain to their students that it is a correct assumption?
how many egg chromosome number do human, cat, onions, rye, guinea pig, and chiken have??
An advertisement for a new model of luxury sedan would target ________??1.new drivers2.families 3 businesses 4.professional  adults
{–½, 2} {–½, –2} {½, 2} {½, –2} Use the quadratic formula to solve 2y2 – 5y  = –2.