travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

______ provides an integrated development environment (IDE) for rapidly developing Java programs. Editing, compiling, building, debugging, and online help are
As you listen to a speech about campus crime, you relate the speaker's ideas to your own knowledge, goals, and experience. According to your textbook, you are f
Which of the following qualities of an organization adds to the value of its resources by making it inimitable? 1) Its technological superiority 2) Its use of
Match the following property of water to its corresponding definition.
Which is true of the 1912 presidential election?
24=-3+h how does the h get singled out
A customer buys 100 DEF at 70, but several months later, the stock is trading at 82.85. The customer, concerned about a possible pullback, buys 1 DEF Aug 80 put
Which of these is one reason the Great Depression began? O A. Too many cash transactions O B. Saving too much O c. Overspending O D. Not consuming enough
1. Mexico City 2. Nicaragua 3. Costa Rica 4. Panamá a. It is the home to Cerro Negro, a volcano. B. 52 different species of hummingbirds are found here. C. Its
what is the justification for 15x – 8 = −12 − 48x + 42