lilronron456789 lilronron456789
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

At the begining of the school year, Tyrone bought 12 notebooks for a total price of $19.56. Jaime went to the same store and bought 5 notebooks. How much did Jaime Spend?​

Respuesta :

hiffy01
hiffy01 hiffy01
  • 16-01-2020
You do 12 divided by $19.56 to find out how much one notebook costs and then you times your answer by 5 because Jaime bought 5 notebooks and that is your answer
Answer Link

Otras preguntas

list the 6 characteristics of american economy and explain how they help the economy grow
what are vertically opposite angles
WHAT is the answers to 2a 2b and 2c ?
what are the 2 types of behavioral responses??
How does a Retinal Scan Work?
the resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
you are planting a rectangle garden. it is 5 feet longer than 3 times its width. the area of the garden is 250 feet. find the dimensions
How do you solve a system of equations by elimination when the signs are the same
what are the effects of boiling sulfuric acid?
The resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance