100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

At walmart, a cultural shift is underway. The company is becoming greener, using wind and solar power, selling organic lettuce, and cutting down on packaging. H
Naimas pedometer recorded 43,498 steps in one week. Her goal is 88,942 Steps. Naima estimates she has about 50,000 more steps to Meet her goal. Is naimas estima
the answer to an equation is s=1. write an equation that has a variable on both sides of the equation.
whats 33.335 rounded to the nearest tenth
Lucas had 18 markers. He lent 1/6 of them to Isaac and 1/9 of them to Abby. In total, how many markers did he lend?
Crude oil production in the Louisiana Field during the month of April 2018 was 3,842,000 barrels. To the nearest barrel, what was the average daily production?
Wat best describes the state of US economy in 1939?
on some interstate highway, the maximum speed a car will drive is 75 miles per hour. the minimum speed all cars will drive is 50 miles per hour. write a compoun
which statement about the u.s. system of local government is most accurateA. it's is extremely complex, with many types of government possible.B. it results in
Give the area if the rectangle