uony5250
uony5250 uony5250
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Grace knows that a movie ticket and snacks will cost $18 per person.
There are 4 people in her family.

Which equation will give Grace the best estimate of how much money it will cost for her family to go to the movies and buy snacks?



Respuesta :

12696163q 12696163q
  • 10-09-2020

Answer:

18×4

Step-by-step explanation:

there are 4 people and each person cost $18 so it is 18+18+18+18

Answer Link

Otras preguntas

Which term refers to a period of time when stocks are generally losing value? a. a "bear" market b. a "flat" market c. a "bull" market d. a "boom" market
what is the unit price of 20 tickets for $16.00
Two sides of a right triangle have lenghts of 72 cm and 97 cm.the third side is not the hypotenuse.how long is the third base?
The question i just asked of whats the value of the underlined digit the number is 0.679 and the underlined digit is 6
How might life be different if there wasn’t a Bill of Rights?
what is the benchmark of 6/10
9.59 divided by 18 equals what?
animals put out what 2 products in cellular respiration
what is the slope and the y-intercept of y=1,000-65x
What power of the Constitution justified the actions of the southern states prior to the Civil War? Denied Implied Concurrent None of the above