mackenziekortis mackenziekortis
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hats cost 24.30, how much will one hat cost?

Respuesta :

20brokeboi
20brokeboi 20brokeboi
  • 15-01-2020

Answer:$8.1

Step-by-step explanation:

24.30 divided by 3 equals 8.1

Answer Link
ninjacatanimates
ninjacatanimates ninjacatanimates
  • 15-01-2020

3 hats cost 24.30, so it would make sense that you could divide to find the cost of one. So:

24.30 ÷ 3 = 8.1

1 hat would cost $8.10

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence contains an ERROR in standard written English?
Schools and were particularly important in helping freedmen during and after Reconstruction. O A. factories B. cattle ranches O C. military bases D. churches
territories. The United States of America consists of 50 states and A. 3 B. 4 C. 5 D. 6 Please select the best answer from the choices provided O A OB ос OD &am
simplify 6(x+4)=-2(4x-4)+8x
Pick one sentence or paragraph from the article, and explain how it supports the idea that science is an evolving discipline that depends on repeated testing. A
The numbers of a whole numbers between 41 and 55
Joseph traveled from Boston to Framingham at 50 mph and then back to Boston at 40 mph. What was Joseph's average speed on the round trip? It says the answer is
The melting point of mercury is -35°C. What is the temperature in Fahrenheit and Kelvin? Must Show work and units.
Four less than the product of ten and a number is eleven. is
980,000 in scientific notation