trinitysantiago08 trinitysantiago08
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Caleb bought 6 packs of pencils for $12
How much will he pay for 9 packs of pencils?Use numbers and words to explain your answer.

Respuesta :

0mariam0 0mariam0
  • 15-01-2020

it would cost him $18

Step-by-step explanation:

let x represent the packs of pencils

6x=12

6x/6 =12/6

x=2

9x=9×2

=18

therefore 9 packs of pencils would cost him $18

Answer Link

Otras preguntas

If you turn the oven to 425F and put a pizza in there for 13 minutes and when you get the pizza out you accidentally burn yourself and it hurts for a couple sec
summaries the civil rights act
Does anyone know how to do this please?
Select the correct answer. Each of the four angles of a quadrilateral measures 90°. How many rectangles can you construct using this condition? Ο Α. Ο OB 1 OC.
a) Atom is generally charge less,why? ​
Jordan's average monthly expenses are $450 less than half of her monthly income. The sum of her average monthly expenses and monthly income is $3600. write an e
Why might someone not consider a football a ball.List at least 3 reasons.​
reasons for and results of fake social media profiles
2+v=11 What value of v is a solution to this equation
Four students are reading a book for a school assignment. The table shows how much of the book each student has read so far. Which list shows the amount of rea