KhasshlynnANiyah KhasshlynnANiyah
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

The local grocery store sells a gallon of milk for$2.94.
If a family drinks 1.5 gallons of milk every week, how much would I spend on milk for 4 weeks?

Respuesta :

nellyszpotowska nellyszpotowska
  • 15-01-2020

$17.64

Step-by-step explanation:

[tex]2.94 \times 1.5 = 4.41 \\ 4.41 \times 4 = 17.64 \\ [/tex]

Answer Link
angelinau150
angelinau150 angelinau150
  • 14-03-2022

the answer is $17.64

Ver imagen angelinau150
Answer Link

Otras preguntas

V On March 8, 2017, one U.S. dollar was worth 66.79 Indian rupees. (a) On that date, how many dollars was 110.66 rupees worth? Round your answer to the nearest
How does the author’s diction contribute to the tone of the excerpt? Informal diction creates a passionate tone. Colloquial diction creates a regretful tone. Po
Can someone help me please
A music-streaming service charges $9 per month for a single user. Additional users within the same household can be added for $3 per month. Write an equation th
What is the value of x/2 + 4 when x = 6?
a telephone company charges $0.98 for the first minute, $0.82 for each additional minute, and a$1.56 service charge if the cost is 11.56 how long did the perso
When writing your speech, it is important to use _______ language.
A 208.1 mL sample of gas exerts 574.6 mm Hg pressure at 44.4 ºC. What pressure does it exert at 68.1 ºC if the volume expands to 401.5 mL? a. 320 b. 457 c. 190
20 POINTS+BRAINLIIEST: does reallocating seats in congress involve replacing the congressmen/women with different people or just assigning them different roles?
What is the units digit of the sum 1! + 2! + 3! + 4! + 5! + ... + 1000!? please help if you can