shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

skyven123
skyven123 skyven123
  • 14-01-2020
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
Answer Link

Otras preguntas

rough textured rocks have what type of grains
What is the shallowest ocean in the world?
Which answer choice does not contain any punctuation errors? A. She eventually said, "We share recipes." B. Fred stated "that chefs use ingredients from
why did slavery spread in the south
What is the shallowest ocean in the world?
the ratio of the number of galleons to the number of galleys in the Spanish armada was 5:1 what missing information could be used to fin the total number og gal
eighteen less than a number is 44. find the number
syndrome a. undesired problem that is the result of some other event b. processes, causes, and effects of a disease, abnormality c. of or relating to the stomac
How much does Mount Everest grow each year?
What countries border England?