shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

ryeroo ryeroo
  • 14-01-2020

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Before 1920, women in America could not:A. Serve in Congress.B. Vote in any states.C. Vote for the president.D. All of the above​
Leticia spends $18.45 on a shirt. She spends at least $3.00 more than Humberto spends. If h represents the amount Humberto spends, which symbol can be used to c
identify the ways in which landscape paintings of the Tang and Song dynasties were unique
Which best describes the banister in the horta house?.
find the value of each variable x = y=
Ayuda?!! I don’t get it, can you please help me
Which statements accurately compare the functions on the graph? Select two options The square root and quadratic function share a y intercept The square root a
Answer the question below. (30 pts.)
1. Is the replication of machine‘s intellect and a human intelligence.. 2. One of the AI category that is capable of reacting upon human cognitive abilities and
Quick please. 20 PTS Blair worked for 4 2/5 hours and earned $36.30. How much would she earn if she worked for 5 4/5 hours? Enter your answer in the box. $