Jocelyngarza339 Jocelyngarza339
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Luis made 256$ babysitting Last month he babysat for a total of 32 hours. how much did Luis make per hour​

Respuesta :

thedeadlyreaper3
thedeadlyreaper3 thedeadlyreaper3
  • 14-01-2020

Answer:

Easy answer: 8 dollars an hour.

Step-by-step explanation:

256/32

256 the money he makes, 32 the hours he worked. You get 8.

Answer Link
ColeS1212
ColeS1212 ColeS1212
  • 14-01-2020

Answer:

$8 per hour

Step-by-step explanation:

To find the amount of money per hour you would want to divide 256 by 32. Using a ratio can help you visualize this. 256:32. you would divide by 32 on both sides to find how much money is earned per hour. 256/32=8

Answer Link

Otras preguntas

Which two numbers add up to 5 and multiply to -45 ?
the henry family drove 276.5 miles on the family vaction. They used 7.9 gallons of gas.how many miles per gallon of gas did they get on the trip
Choose the simple predicate in the following sentence. The men finished the game in a short time. A. finished B. game C. men D. time
Why must organisms reproduce?
The ratio of the number of left-handed batters to the number of right handed batters is 5:8. There are 45 left-handed batters. How many right-handed batters are
The quotient of m and 7
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
A 91 square foot bathroom has a length of 13 feet. what is the width of the bathroom
What' is the fourth letter in the alphabet
solve for n: 6n+12=12