asiagordon10 asiagordon10
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

At Ralph’s fruit stand 3 apples cost 90 cents. You want to buy 7 apples. How much will they cost ?

Respuesta :

amyvng2008
amyvng2008 amyvng2008
  • 14-01-2020

Answer:

$2.10

Step-by-step explanation:

90 divided by 3

=30

30 times 7

=210

210 divided by 10

=2.10

Answer Link

Otras preguntas

if $48 is 10% then what is 100%
How does the author present the difference in attitude toward inequality held by William and Madge Chadders? A.) as equally ineffective ways of confronting the
Which example shows the RELIEF component of FDR’s New Deal? Public Works Administration(PWA)—created jobs for projects like building roads, bridges, and dams Fe
How are exponential functions related to logarithmic functions? Model that with an example.
Imagine you are an American in the early 19th century. New forms of transportation are emerging. Chapter 16 discusses roads and canals. Which do you think impr
When substances are different from the starting substances, ______ has occurred. a physical change a chemical change no change a mass change
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about −4.667. How does the average rate of change from x = 0 to x = 20 compare to this number? The average r
Which man was an American Indian leader who encouraged the Shawnee to practice assimilation? Black Hoof Tecumseh Little Turtle Black Hawk
Circles with centers (2,1) and (8,9) have radii 1 and 9, respectively. The equation of a common external tangent to the circles can be written in the form y=mx+
what does noxious mean