jsoriano7 jsoriano7
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada

Three hamburgers and two hotdogs cost $13. Two hamburgers and four hotdogs cost $14 what is the cost of one hamburger? What is the cost of one hotdog?

Respuesta :

estabean
estabean estabean
  • 12-01-2020
3b + 2h = 13
2b + 4h = 14

Elimination Method:

2(3b + 2h = 13)
-3(2b + 4h =14)

6b+4h=26
-6b-12h=-42

-8h = -16

H = 2

Substitute:

2b + 8 = 14

2b = 6

B = 3

One burger is $3
One hotdog is $2
Answer Link

Otras preguntas

2. Which of these combinations of elements are most likely to react to form ionic compounds? a. sodium and magnesium c. potassium and iodine b. barium and sulfu
please help! pictures below.
Is amogus sus?1?1 pls help i need to know if it sus like sussy baka
Which of the following is the largest language group of the Indo-European Family? A. English B. Spanish C. Mandarin D. Japanese
Solve for y Y=??????
Which city in Muslims territory is the farthest away from mecca, in which country is it located?
pourquoi Arnolphe a peur du mariage
This chart shows the gross domestic product of the Philippines after independence. Line graph showing gross domestic product or G D P of the Philippines in bill
What is 4*10^5/4*10^-6=?
If the magnetic field is constant and the magnet fixed, what could one do to generate an EMF?