fuzzylittlellama
fuzzylittlellama fuzzylittlellama
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

You buy 6 oranges for $2.34. How much will it cost you to buy 8 oranges at this price?

Respuesta :

Altana
Altana Altana
  • 12-12-2019

Answer:

$3.12

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 2.34 by 3 that will get you the amount you have to pay for 2 oranges and then add that amount to 2.34

2.34 ÷ 3 = 0.78

2.34 + 0.78 = 3.12

This is your answer I hope I helped!

Answer Link

Otras preguntas

Read the following paragraph from "Adolescence and Personality": At precisely the time that adolescents feel unsure about who they are, society begins to ask t
A radioactive nuclide that is used to label blood platelets has 49 protons and 62 neutrons. Which is the symbol of this nuclide?
Narrative of the life of frederick douglass: an american slave key what was covey's first reason for beating douglass
How to simplify the expression (x+4)*(3x+5)
NEED HELP ASAP!! Need right answer!1. Complete the analogies by selecting the pair of words whose relationship most resembles the relationship of the first pair
What does axis 1 in psychological disorders classify
Find two whole numbers with a sum of 15 and a product of 54
What formula should be used to find out how many atoms in 12.0 g co2?
przetłumaczy to ktoś? proszę potrzebne na jutro! First snow! The flakes, So few, so light, Remake the world In solid white. All bundled up, We feel as if We wer
The ____ were the most powerful northern european rulers during much of the 15th century.