emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression for w = 9. Write your answer in simplest form.
1 message These images represent the first-order reaction A → B initially and at some later time. The rate law for the reaction is Rate = 0.010 s−1 [A]. How muc
PLEASE HELP ME!!!! Which statement about “Sepoys” is CORRECT?A) Sepoys were only from high castes. B) There were over 1,000,000 Sepoys. C) Both Hindus and Musli
Which of the following statements are true for this diagram?
As Chelsea removes her clothes from the dryer, she sees sparks, which are examples of .
The pressure of 8.0 L of a gas at constant temperature changes from 480 mmHg to 560 mmHg. The new volume of the gas is
assume that you manage a burger restaurant. you have been using individually wrapped half-ounce portions of catsup. one saturday afternoon, you notice that you
The diagram below represents the sum of 1/4,1/4 and 1/4.
1. 14 hours in 2 weeks
Does anyone know what this is?