Nedcar Nedcar
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jeff paid $38 for 9 1/2 yards of lumber what was the price for one a yard

Respuesta :

wonderfulSophiaGrace wonderfulSophiaGrace
  • 11-12-2019
$4 per yard
38 divided by 9.5
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 11-12-2019

Answer:

$4 for 1 yard of lumber

Step-by-step explanation:

To answer this question, all you have to do is divide:

$38 / 9.5 yards = 4

So, it is $4 for 1 yard of lumber

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Four out of every five visitors at an amusement park buy day passes what percent of the visitors buy passes?
How do I write 0.205 in expanded form
besides glucose, what other kinds of molecules can be used to produce ATP in cellular respiration?
Which amendment forbids illegal search and seizure?
What did Lief Ericson do around 1000 CE? He settled the Vikings on the French coast in the area now known as Normandy. He started a quarrel with the church in R
Why must france not enslave the Haitians again
Which of the following had to be true for a country to receive war material from the United States under the Lend-Lease Act? (2 points)
Which of the following did NOT occur during the reign of Henry I? a. Judges were sent out across England to maintain justice and hold court. b. The exchequer
five characteristics of hunter-gatherer societies
In the 1950s, the American Bar Foundation project discovered that: Answer a. Most citizens were fearful of the police. b. The justice system kept many procedu