abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

What was the goal of the campaign known as Freedom Summer? a. To push for a removal of the income tax b. To fight segregation in schools c. To push for greater
the soccer team collected $800 at a car wash fundraiser. They charged $5.00 for small vehicles and $10.00 for larger vehicles. The amount collected can be model
Which of these statements is a feature of capitalism, but not of Marxism?
The water in a reservoir decreased by 47% during a drought. Before the drought, the reservoir held 44,580 acre ft (AF) of water. How much water did the reservoi
7x > 56. Please solve the inequality and represent the solution on a number line
Which emerged after deindustrialization? A. Free trade B. Manufacturing-based economy C. Oil surplus D. Service-based economy E. Stagflation
factor 16x+40y as an expression
8 pencils for 3.44 what is the unit rate dor one pencil
The 100th pyramidal number is 338,350. that would make quite a stack of basketballs! What number must you add to get 338,350 to the 101st pyramidal number?
$46 shoes 2.9 tax round to the nearest cent