mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

is 4m equal to 400dm?
What is the current in a 75 W light bulb that is plugged into 120 V household outlet?
Suppose the area of a circle is 4π. What is its diameter?
Clapping wildly, the audience shouted for the band to come back on stage for an encore. Identify the particle phrase in the sentence. A. For an Encore B. Clappi
why did the fur trappers come to today's Utah?
An increase in investment __________. lowers interest rates increases current consumption expands the productive capacity of the economy leads to inflation
Which Roman contribution to political theory was adapted by the Founding Fathers
[100+(586+40/10)]/5<19
An average person's heart beats about 103,680 times a day. write and solve an equation to find about how many times the average person's heart beats in one minu
the number and location of bones of many fossil vertebrates are similar to those in living vertebrates. this is evidence in support of which of the following co