erickwilliam65 erickwilliam65
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Yoko needs to buy some pencils brand a has a pack of 28 pencils for 4.19 brand b has a pack of 72 pencils for 9.12 find the unit price for each brand

Respuesta :

kmckinney14 kmckinney14
  • 15-11-2019

Answer:

a=0.15 per unit

b=0.13

Step-by-step explanation:

4.19 divided by 28 is 0.15

9.12 divided by 72 is 0.13

Answer Link

Otras preguntas

Express each equation in slope-intercept form. -2x+4y=68, 13x+4y=284
What scientists do that is the basis of their investigations
House numbers on one side of a street are conservative even integer the sum of the first three house numbers on the street is 6216 what is the number of the thi
what is the result when 198 is decreased by 1.5%?
What scientists do that is the basis of their investigations
Lights strung together in a line along a circuit would be an example of a __________ circuit.
what is quotient of a number 21
bianca has a total of 25 cents she has some nickels and pennies.How many different combinations of nickels and pennies could Bianca have? Make a table to solve.
Express these fractions and mixed numbers as a percent. 1/3. 2 1/5. 7 3/4. 9 7/8
Three students collected more than $93 washing cars. They used $15 to reimburse their parents for cleaning supplies. Then they divided the remaining money equa