ariasnicolas1983 ariasnicolas1983
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is the better buy

Respuesta :

llamaleonie
llamaleonie llamaleonie
  • 15-11-2019

Answer:

8 pound because its more for your money.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Tecumseh and______ lost the Battle of Tippecanoe against William Henry Harrison and the US Army.
In the diagram, how many pairs of vertical angles are shown? ​
A stone is dropped from the upper observation deck of a tower, 300 m above the ground. (Assume g = 9.8 m/s2.) (a) Find the distance (in meters) of the stone abo
How many iron atoms are in 0.32 mol of Fe2031? 3.9x 1023 jron atoms O 3.9 iron atoms O 6.02 x 1023 iron atoms 1.9 x 1023 iron atoms O 11x 10-24 iron atoms
In a nutshell and thorough explanation, what is MAD? (Mean absolute deviation) --Please do not give me a Khan Academy link. (The video did not help me)
Three resistances 2 ohm ,3ohm and 5 ohm are connected in parallel and apotential difference of 20V is applied across the terminals ofcombination. The potential
An object moves uniformly around a circular path of radius 23.5 cm, making one complete revolution every 1.95 s. (a) What is the translational speed of the obje
2 PONS Which situation is an example of an internal conflict? O A. A woman tries to get her company to change its policy regarding maternity leave. O B. A young
which of the following describes a simple event?
Select one answer for question A and select one answer for question B.