anaespino297 anaespino297
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 6 cans of cat food for $3 write and solve a multiplication equation to find the cost of a can of cat food

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2019

Answer:$18

Step-by-step explanation:

6*3=18

Answer Link
florenciaalexis21 florenciaalexis21
  • 15-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation: you have 6 cans of cat food for 3 dollars

6*3= the amount of cat food you will have

Answer Link

Otras preguntas

Hola, para los dibujantes me compre una pluma Deleter con 3 puntas pero las puntas vienen con cera para que no se dañen ya intente con alchohol pero no se a qui
What should the memorial look like?
How/why did federalism delay the extension of civil rights to various groups throughout American history?
Please answer this question :)
Explain how beginning the story with the dialogue between Rainsford and Whitney contributes to both the author's characterization of Rainsford and the storys mo
can you answer what is 2/5 x 3/8
Provide an example of a Food Chain.
Find the value of x.
What words or phrases best complete the diagram?
Why doesn't Katniss try to take the bow from the Cornucopia?