cheyennechannel11 cheyennechannel11
  • 14-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 1/2 pounds of honey ham for $10.25
2 2/3 pounds of honey ham for $6.50
What’s is the better buy?

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 14-11-2019

Answer:

2 2/3 pounds for $6.50 is the better deal

Step-by-step explanation:

10.25/3.5=2.93 a pound

6.50/2.66=2.44 a pound

Answer Link

Otras preguntas

Name the solid and find its volume. Use 3.14 as the approximate value of pi. Cone with height 16 of and radius of 7
Which of the following is an example of a filling civic responsibility
If 33mn+10=38mn, then what is the value of -3/2mn?
Screen reader users click here for an Alternate Activity. What aspect of the political and social system of feudalism had the greatest effect on the availabilit
A runner runs 4875 ft in 6.85 minutes. what is the runner’s average speed in miles per hour?
Anyone has any to do this question?
one important difference between living things (biotic) and nonliving things (abiotic) is that only living things have
How do I solve this number pattern 17,_,25,29,_
A healthy American diet should be low in what three ingredients?PLZ HELP
Can someone help me with this